ដឹកនាំដោយលោកហ៊ុន ​សែន ​ជា ​ស៊ីម​និង ​ហេង ​សំរិន។
លោក ប៉ុល ពត បាន​រៀបការ​ជាមួយ​ប្រពន្ធ​ទី​មួយ​ម្តង​រួច​មក​ហើយ គឺ​លោក​ស្រី ខៀវ ប៉ុណ្ណារី
ដែលេជាបញ្ញវ័ន្តខ្មែរបញ្ចប់ការសិក្សានៅប្រទេសបារាំងដែរនោះប៉ុន្តែ​ពួកគេទាំងពីរពុំ​មាន​កូនជា
ចំណងស្នេហ៏នោះ​​ទេ។
នៅ​ក្នុង​រោងការ​ដែល​មាន​ទី​ធ្លា​ធំ​ទូលាយ​អម​ទៅ​ដោយ​សួនច្បារ​នៅ​ក្នុង​ ភូមិ ដែល​មាន​ការ​រចនា​យ៉ាង​ល្អ​នោះ​​លោក ទេព ឃុនណាល់ អតីត​អភិបាល​ស្រុក ម៉ាឡៃ ដែល​ត្រូវ​ជា​ឪពុក​ចុង​របស់​
កញ្ញា ស ផត្ជតា បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពិធី​មង្គលការ​នេះ គឺជា​ពិធី​មង្គលការ​ធំ​ជាង​គេ​នៅ​ក្នុង​ស្រុក ម៉ាឡៃ ដែល​ពុំ​ធ្លាប់​មាន ហើយ​ក៏​មាន​ភ្ញៀវ​ដែល​ជា​អតីត​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​ខ្មែរ​ក្រហម​មក​ចូល​រួម​ច្រើន
​ផង​ដែរ​តាំង​ពី​តាម​បណ្តា​ខេត្ត និង​ជា​ពិសេស​មន្ត្រី​មក​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
​លោកទេព ឃុន ណាល់ ជាអ្នក​ចិញ្ចឹម​បីបាច់​ថែរក្សា​នាងស​ ​ផត្ជតា តាំង​ពី​នាង​នៅ​អាយុ​ប្រមាណ ១០ឆ្នាំ បន្ទាប់​ពី​លោក ប៉ុល ពត បាន​ស្លាប់នៅឆ្នំា១៩៩៨។
លោក ទេព ឃុន ណាល់ ដែល​ជា​ទីប្រឹក្សា​របស់​លោក ប៉ុល ពត បាន​ដឹក​ដៃ​លោក​ស្រី មាស សោម ឬ ម៉ែន សុភី និង កូន​ស្រី ស ផត្ជតា មក​រស់​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ម៉ាឡៃ នេះ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ ១៩៩៨ ហើយ​ក៏​បាន​រៀប​មង្គលការ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​នោះ​ដែរ​បន្ទាប់​ពី លោក ប៉ុល ពត បាន​ស្លាប់​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ដដែល​នោះ​ដោយ​សារ​ជំងឺ​គាំង​បេះដូង នៅ អន្លង់វែង ជា​ទី​ដែល​អតីត​មេ​ដឹក​នាំ​កំពូល​នៃ​របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវ​បាន​តុលាការ​របស់​ពួក​ខ្មែរ​ក្រហម​ខ្លួន​ឯង កាត់​ទោស​ឲ្យ​ជាប់​ឃុំ​ក្នុង​ផ្ទះ​អស់​មួយ​ជីវិត ពី​បទ​ថា បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​គេ​សម្លាប់ លោក សុន សេន និង​ក្រុម​គ្រួសារ​នៅ​ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ១៩៩៧។
លោក​ទេព ​ឃុនណាល់បានឲ្យដឹងថាទំនាក់​ទំនង​ស្នេហា​របស់​ស​ ផត្ជតា ដែលឈានមកដល់
ការរៀបអាពាហ៏ពិពាហ៏នៅថ្ងៃ​នេះ​គឺតាមរយះការ​ស្គាល់​គ្នា​នៅ​ពេល​ដែល​នាង​បាន​ទៅ​រៀន​អនុបណ្ឌិត​អក្សរសាស្ត្រ អង់គ្លេស នៅ ប្រទេស ម៉ាឡេស៊ី ប៉ុន្តែ​នាង​បាន​ត្រឡប់​មក​រស់​នៅ​ក្នុង
​ស្រុក​នេះ​វិញ​បាន​ជិត​បី​ឆ្នាំ​ ហើយ ទើប​ពួក​គេ​សម្រេច​ចិត្ត​រៀបការ។
នាងស ផត្ជតា បាន​និយាយ​ថា នាង​មិន​ទៅ​រស់​នៅ ឬ​ក៏​ធ្វើ​ការ​នៅ​ឯណា​នោះ​ទេ​គឺ​នាង​នឹង​នៅ​ទី​នេះ​ជួយ​គ្រប់​គ្រង​រោង​ ម៉ាស៊ីន​កិន​ស្រូវ​ម្តាយ​និង​ឪពុក​របស់​នាង។
ម្យ៉ាង​ទៀត​នាង​ចង់​រស់​នៅ​ទី​នេះ​ដោយ​សារ​ក្នុង​តំបន់​នេះ គឺជា​អតីត​តំបន់​ខ្មែរ​ក្រហម ដែល​ជា​កម្លាំង​របស់​ឪពុក​របស់​នាង​ដែល​មាន​ភាព​ងាយ​ស្រួល​សម្រាប់​នាង​ដោយ​ សារ​មាន​គេ​គោរព​ស្រឡាញ់​និង រាប់​អាន​នាង​ច្រើន។
លោក ទេព ឃុនណាល់ ដែល​ក៏​ជា​អតីត​ឯក​អគ្គ​រដ្ឋ​ទូត​ខ្មែរ​ក្រហម ប្រចាំ​នៅ​អង្គការ​សហ​ប្រជា
ជាតិ​ក្នុង​របប​​កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ​ហើយ​ក្រោយ​ពី​របប​ នោះ​បាន​ដួល​រលំ​លោក​បាន​ធ្វើ​ជា​ជំនួយការផ្ទាល់របស់លោក​ប៉ុល ​ពត​នៅអន្លង់វែង​ហើយក្រោយពេលចលនាតស៊ូខ្មែរបានបែក
បាក់គ្នាចុះចូលជាមួយរដ្ឋាភិបាលលោក​ហ៊ុន​ សែនរួចមក​លោក​ទេព​ ឃុនណាល់​ក៏បានកា្លយជា​អភិបាល​ស្រុក ម៉ាឡៃ។
ក្រោយ​ពី​ពិធី​ចង​ដៃ ទៅ​តាម​ប្រពៃណី​ខ្មែរ​មក​នោះ​លោក​ស្រី មាស សោម ដែល​បាន​ចង​ដៃ​ខ្សែក​មាស​ដល់​កូន​ស្រី​ប្រហែល​ជាមួយ​តម្លឹង​និង​លុយ​រាប់​ ពាន់​ដុល្លារ ព្រម​ជាមួយ​សាច់​ញាតិ​ជាច្រើន
​ចង​ដៃ​សរុប​រាប់​ពាន់​ដុល្លារ​នោះ​លោក​ស្រីពុំ​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​អ្វីទាក់ទងនឹងអាពាហ៏ពិពាហ៏កូនស្រី
របស់លោក​ស្រីឡើយ។
រថយន្ត​ទំនើបៗ​ជាច្រើន​គ្រឿង​របស់​ភ្ញៀវ និង​សាច់​ញាតិ​របស់​គ្រួសារ​កញ្ញា ស ផត្ជតា បាន​ចត​តម្រៀប​គ្នា​ជា​ជួរ​នៅ​ក្នុង​អតីត​តំបន់​ខ្មែរ​ក្រហម​ដែល​ធ្លាប់​មាន ​ការ​វាយ​ប្រយុទ្ធ​ក្តៅ​គគុក រវាង​កង​
ទ័ព​ខ្មែរ​ក្រហម និង​កងទ័ព​រដ្ឋាភិបាល​ក្រុង​ភ្នំពេញ ដែល​បាន​បញ្ចប់​សំឡេង​ស្នូរ​កាំភ្លើង​ទាំង​ស្រុង​
នៅក្នុង​ឆ្នាំ ១៩៩៨ នោះ លោក សួង ស៊ីគឿន អតីត ប្រធាន​ផ្នែក​ព័ត៌មាន នៃ​ក្រសួង ការ​បរទេស និងជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​នៃ​របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពិធី​មង្គលការ​នេះ គឺជា​ការ​បង្ហាញ​ពី​ការ​រាប់អាន​គ្នា​ជា​បង​ជា​ប្អូន និង​ស្គាល់​គ្នា​ជា​មិត្តភក្តិ ហើយ​នេះ​ក៏​ជា​ឧទាហរណ៍​មួយ​បង្ហាញ​ដល់​ខ្មែរ​យើង​ទូទៅ​ឲ្យ​ចេះ​សាមគ្គី​គ្នា ​វា​គ្មាន​ផល​ប្រយោជន៍​អ្វី ដែល​ខ្មែរ​ត្រូវ​ប្រទូសរ៉ាយ​
គ្នា​តទៅ​ទៀត​នោះ​ទេ។